BPC5563K
Thin Film Resistors - Through Hole
product image
BPC5563K Picture
SeekIC No. : 001549529 Detail
BPC5563K: Thin Film Resistors - Through Hole
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BPC5563K
Mfg:
BI Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Resistance : 56 KOhms Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C Power Rating : 5 Watts
Series : BPC Voltage Rating : 300 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 155 C Termination Style : Radial
Dimensions : 25.4 mm W x 12.7 mm L x 2.54 mm H
Description
Packaging :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 155 C
Voltage Rating : 300 Volts
Termination Style : Radial
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Series : BPC
Resistance : 56 KOhms
Tolerance : 10 %
Power Rating : 5 Watts